Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

Ako prať deku pre novorodenca? Praktické tipy pre čerstvých rodičov.

2023-04-19
Ako prať deku pre novorodenca? Praktické tipy pre čerstvých rodičov.

Starajúc sa o zdravie a pohodlie novorodenca, ktorý sa nedávno narodil, dbáme o vysokú úroveň hygieny jeho tela a predmetov v jeho okolí. K nim nepochybne patrí aj prikrývka, ktorá chráni bábätko pred chladom počas prechádzok alebo spánku počas dňa. Pranie deky pre novorodenca alebo dojčaťa vzbudzuje v krúžku rodičov veľa otázok. Ako to urobiť, aby sme obnovili čistotu prikrývky, ale zároveň jej neodopreli jej vlastnosti? Radi poradíme.

Prikrývka pre novorodenca - nevyhnutná súčasť detského vybavenia.

Kompletovanie detskej výbavy prebieha ešte pred narodením nového člena rodiny. Nemôže v nej chýbať teplá a zároveň vetraná prikrývka, ktorá ochráni dieťa pred chladom a účinne odvedie vlhkosť. Rodičia stále častejšie volia pre svoje deti prikrývky z prírodných materiálov, ako je vlna, bavlna a bambus, ktoré majú napríklad baktericídne a antifungálne vlastnosti. Odpoveď na otázku: ako prať prikrývku pre dieťa, závisí výrazne od druhu materiálu, z ktorého bola vyrobená. Predtým, ako sa pustíte do prania, zoznámte sa s pokynmi výrobcu. Nájdete ich na štítku výrobku.

Nečakajte s praním prikrývky, kým sa na nej neobjavia škvrny. Prvé pranie by sa malo uskutočniť pred prvým použitím, teda skôr ako ju použijete na zahalenie novorodenca. Pravidelne umývajte prikrývku, aby ste jej obnovili sviežosť. Pamätajte na to najmä vtedy, ak dieťa prikrývku často používa alebo ak ju používate ako ochranu počas prechádzok.

Ako prať bambusovú deku pre dieťa?

Pri praní deky podľa pokynov výrobcu nemusíte mať obavy, že stratí svoju mäkkosť a atraktívny vzhľad. Ak máte bambusovú deku AGBO, vyhnite sa praniu v práčke. Deku neztratí svoje vlastnosti, ak ju budete prať ručne pri teplote 30⁰C. Na štítku produktu nájdete nielen pokyny týkajúce sa prania, ale aj sušenia a žehlenia deky, ako aj informácie o chemikáliách, ktoré môžu poškodiť stav deky. Ručné pranie bambusovej deky by malo byť mimoriadne jemné. Príliš silné trieť môže spôsobiť vznik neestetických zmačkanín.

Ak chcete vyprať deku v práčke, zapnite jemný program. Dobrou myšlienkou bude aj umiestniť deku do špeciálneho vrecka na pranie bielizne, aby ste zabránili jej poškodeniu v bubne práčky. Pri praní deky v práčke použite teplotu 30⁰C a odstreďte ju pri 800 otáčkach/min. Sušte deku na rovinatom povrchu. Vyhnite sa sušičke a bielidlám, ktoré môžu poškodiť tkaninu.

Ako prať bavlnenú deku pre novorodenca?

Bavlnené deky poskytujú prístup k vzduchu, účinne odvádzajú vlhkosť a zároveň chránia pred chladom. Rodičia sa radi uchyľujú k nim, pretože sú mäkké, prirodzené a poskytujú pohodlie pre dieťa. Ako teda prať bavlnenú deku pre novorodenca? AGBO odporúča prať bavlnené deky v práčke pri teplote neprevyšujúcej 30⁰C. Podobne ako v prípade bambusových dek, aj tu je vhodné zvoliť jemný program prania. Na odstránenie nadbytočnej vody z obalu použite odstredivku. Dbajte však na to, aby počet otáčok za minútu neprevyšoval 600.

Ak chcete odstrániť zvrásnenie z deky, vytlačte ju žehličkou. Teplota žehličky by nemala byť vyššia ako 110⁰C. Kvôli tomu, že bubenová sušička by mohla poškodiť vlákna deky, najlepším spôsobom jej usušenia je rozložiť ju na rovinatom povrchu. Použitie bieliaceho prostriedku ani tentoraz nie je dobrým nápadom. Ak sa bavlnená deka stratí svoj pôvodný tvar, navlhčite ju a nechajte ju znova vysušiť na rovine, a tým jej obnovíte jej predchádzajúci tvar.

Vlnená deka pre novorodenca - ako ju prať?

Vynikajúcim výberom pre zimné prechádzky s bábätkom sú vlnené deky z merina vlny, ktoré účinne chránia pred chladom a zároveň zabránia prehriatiu vášho dieťaťa. Mnohí rodičia sa však obávajú, že nebudú vedieť dostatočne sa postarať o čistotu a kondíciu vlnenej deky. Správna starostlivosť o ňu je investíciou do trvanlivosti krytia. Ako prať vlnenú deku z merino vlny? Hoci väčšinu vecí patrícich dieťaťu treba pred prvým použitím vyprať, v prípade vlnenej deky nie je táto potreba. Merino vlnu totiž môžete osviežiť vetraním.

Pretože merino vlna neabsorbuje vône a je potiahnutá lanolínom, teda prírodným zvieracím tukom, časté pranie vlnenej deky nie je vhodné. Ak sa však na nej objavia škvrny, namočte znečistený materiál do vody s prídavkom tekutej vlnenej látky. Vyhnite sa triezeniu znečisteného miesta. Po odstránení škvrny neotáčajte deku. Jemne odstráňte nadbytočnú vodu a nechajte vlnenú deku vyschnúť na rovine.

Vlnenú deku z merino vlny môžete tiež vyprať v práčke, na špeciálnom programe určenom pre pranie vlny. Vo všeobecnosti však odporúčame obmedziť otočenia pri odstreďovaní na 200 za minútu alebo sa úplne vzdať, aby ste neohrozili deku. Vlnená deka nevyžaduje žehlenie.

Pri praní deky pre bábätko alebo novorodenca používajte výhradne jemné, špeciálne určené pre malé deti, prací prostriedky, ktoré nevyvolajú podráždenie pokožky vášho bábätka. Veľa šťastia!

IdoSell Trusted Reviews
4.85 / 5.00 200 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-05-07
Rýchle dodanie. Čiapky sú super, objednavala som druhý krát a určite nie posledný
2024-04-14
Odporucam
pixel